HIGH SCHOOL RODEO

FALL RODEO

Below are the winners of the Jackson Rodeo held on September 16-17.
Saturday’s winners listed first, followed by Sunday’s winners.

Barebacks: Myles Carlson (Evanston) won both days

Barrel Racing: Shay Hough (Gillette)

Breakaway Roping: Shaylee Terry (McKinnon) and Sage Kohr (Gillette)

Goat Tying: Kadra Clark (Yoder) and Alexis Manley (Laramie)

Pole Bending: Shay Hough (Gillette) won both days.

Saddle Bronc: Ira Dickinson (Rock Springs) and Logan Nunn (Lovell)

Steer Wrestling: Teigen Marchant (Newcastle) and Winsten McGraw (Gill, CO)

Team Roping Saturday: Colter and Garrett Nunn (Laramie)

Team Roping Sunday:  Davin Tysdal (Newcastle) and Kage Vogel (Pavillion)

Tie-Down Roping: Garrett Nunn (Laramie) and Kal Fuller (Bozeman, MT)

Bull Riding: Dylan Grant (Pavillion) and Donny Proffit (Diamondville)

The top 4 in each event at the end of the season, are invited to compete at the High School National Finals Rodeo, to be held July 15-21 at Rock Springs.
Below is the current top 4 in each event, through the end of the Jackson rodeo.

 

Barebacks:

1. Myles Carlson (Evanston) – 39.5 points

2. Donny Proffit (Diamondville) – 27.5

 

Saddle Broncs:

1. Ira Dickinson (Rock Springs) – 30 points

2. Logan Nunn (Lovell) – 28.5

3. Koy Myers (Thermopolis) – 17.5

4-5 (tie). Tyerell Sickler (Buffalo) – 17

4-5 (tie). Tate Kelly (Burns) – 17

 

Tie Down Roping:

1. Teigen Marchant (Newcastle) – 37 points

2. Kal Fuller (Bozeman, MT ) – 28

3-4 (tie). Cody Caldwell (Gillette) – 22

3-4 (tie). Colter Ellis (Cody) – 22

 

Breakaway Roping:

1-2 (tie). Ellie Anderson (Meeker, CO) – 26 points

1-2 (tie). Kaydin Davis (Buffalo) – 26 points

3. Lexi Wilson (Gillette) – 25

4. Ellie Bard (Sheridan) – 21

 

Goat Tying:

1. Alexis Manley (Laramie) – 48 points

2. Kaycee Binder (Merino, CO) – 32.5

3. Baylee Delbridge (Cheyenne) – 30

4. Delani Cunningham (Sheridan) – 28

 

Barrel Racing:

1. Shay Hough (Gillette) – 41.5 points

2. Cedar Kohr (Gillette) – 34

3. Baily Coombs (Wellington, CO) – 29

4-5 (tie). Maddie Fantaskey (Worland) – 22

4-5 (tie). Danielle Oedekoven (Gillette) – 22

 

Pole Bending:

1. Shay Hough (Gillette) – 39 points

2. Jessyka Smith (Rock Springs) – 32

3. Taylor Rives (Buffalo) – 31

4. Ellie Bard (Sheridan) – 27

 

Steer Wrestling:

1. Winsten McGraw (Gill, CO) – 55 points

2. Teigen Marchant (Newcastle) – 42

3. Tanner McInerney (Alzada, MT) – 33

4. Ira Dickinson (Rock Springs) – 22

 

Team Roping:

1. Kal Fuller (Bozeman, MT) and Carson Johnson (Casper) – 43 points

2. Kolby Bradley (Big Piney) and Arye Espencheid (Big Piney) – 33

3. Tanner McInerney (Alzada, MT) and Weston Mills (Gillette) – 26

4. Cole Lane (Torrington) and Justin Skarohlid (Cheyenne) – 22

 

Bull Riding:

1. Dylan Grant (Pavillion) – 36.5 points

2. Wyatt Phelps (Pinedale) – 31.5

3. Donny Proffit (Diamondville) – 20

4-5 (tie). Riggen Myers (Baggs) – 17

4-5 (tie). Dalton McCaslin (Grover) – 17

 

Boys Cutting:

1. Kasen York (Saratoga) – 19.5 points

2. Hunter Hayden (Gillette) – 17.5

3. Wes Bray (Casper) – 17

4. Preston Schwartzkopf (Douglas) – 14

 

Girls Cutting:

1. Ayanah Winsor (Kaycee) – 20 points

2. Taylor Rives (Buffalo) – 9

 

Reined Cow Horse:

1. Kasen York (Saratoga) – 20 points

2. Peyton Kottwitz (Lusk) – 18

3. Clay Kinnison (Gover, CO) – 14.5

4. Preston Schwartzkopf (Douglas) – 13.5

 

The fall season concludes this weekend at Wheatland.

Information Courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association