Weekend Basketball Scores

From AP Sports:

Friday Scores:

BOYS PREP BASKETBALL

Billings West, Mont. 58, Sheridan 41Buffalo 48, Wheatland 46

Campbell County 62, Rapid City Central, S.D. 59

Cheyenne East 71, Scottsbluff, Neb. 60

Farson-Eden 54, Little Snake River 43

Grace, Idaho 53, Cokeville 41

Laramie 62, Rawlins 42

Lingle-Fort Laramie 58, Lusk 52

Mountain View 64, Evanston 59, OT

Newcastle 55, Burns 34

Pine Bluffs 86, Front Range Baptist, Colo. 67

Pinedale 86, Kemmerer 39

Thunder Basin 72, Lyman 37

Wright 69, Tongue River 46

Big Horn Basin Shootout at Worland/Thermopolis

Greybull 78, Ten Sleep 35

Lovell 42, Thermopolis 31

Lovell 65, Riverside 17

Powell 71, Burlington 43

Rocky Mountain 60, Worland 57

Rocky Mountain 69, Shoshoni 39

Thermopolis 49, Riverside 22

Wind River 60, Greybull 53

Wind River 77, Ten Sleep 21

Worland 67, Shoshoni 24

Wyoming Indian 72, Powell 52

Wyoming Indian 73, Burlington 54

Little 6 Invitational

Dubois 63, Midwest 29

West River Tournament=

Consolation Semifinal=

Edgemont, S.D. 66, Moorcroft 51

Semifinal=

Thermopolis 56, Wall, S.D. 14

Upton 47, Faith, S.D. 45

GIRLS PREP BASKETBALL

Billings West, Mont. 67, Sheridan 22

Buffalo 48, Wheatland 46

Burns 39, Newcastle 34

Campbell County 48, Rapid City Central, S.D. 44

Cheyenne East 67, Scottsbluff, Neb. 58

Douglas 60, Torrington 16

Evanston 30, Mountain View 26

Farson-Eden 43, Little Snake River 33

Grace, Idaho 54, Cokeville 53

Jackson Hole 78, Teton, Idaho 75

Lusk 46, Lingle-Fort Laramie 41

Pinedale 52, Kemmerer 40

Rawlins 44, Laramie 39

Thunder Basin 52, Lyman 48

Wright 69, Tongue River 46

Big Horn Shootout

Greybull 40, Lander 29

Greybull 46, Wind River 40

Lander 44, Wind River 42

Powell 46, Shoshoni 23

Powell 61, Thermopolis 27

Rocky Mountain 41, Burlington 22

Thermopolis 38, Shoshoni 19

Little 6 Invitational

Dubois 44, Midwest 24

Midwest 61, Arvada-Clearmont 9

Rock River 69, Arvada-Clearmont 28

West River Tournament

Consolation Semifinal=

Rapid City Christian, S.D. 63, Upton 38

Semifinal=

Edgemont, S.D. 48, Moorcroft 45

Saturday Scores:

BOYS PREP BASKETBALL

Big Horn 78, Tongue River 44

Big Piney 57, Jackson Hole 53

Buffalo 71, Burns 39

Campbell County 71, Rapid City Stevens, S.D. 64

Cheyenne Central 67, Scottsbluff, Neb. 47Encampment 62, Little Snake River 56

Evanston 58, Lyman 25

Glenrock 43, Wheatland 40

Hulett 80, Guernsey-Sunrise 53

Laramie 78, Rock Springs 52

Rawlins 61, Newcastle 39

Riverton 57, Cody 53

Sheridan 70, Casper Kelly Walsh 57

Star Valley 53, Thunder Basin 50

Wright 63, Belle Fourche, S.D. 52

Big Horn Basin Shootout at Worland/Thermopolis=

Burlington 41, Shoshoni 31

Riverside 49, Ten Sleep 27

Thermopolis 48, Greybull 33

Wind River 49, Lovell 37

Worland 66, Powell 59

Wyoming Indian 70, Wind River 62

Wyoming Indian 75, Rocky Mountain 73

Little 6 Invitational

Meeteetse 28, Midwest 25

West River Tournament

Championship=

Hot Springs, S.D. 0, Upton 0

Seventh Place=

New Underwood, S.D. 46, Moorcroft 23

GIRLS PREP BASKETBALL

Belle Fourche, S.D. 39, Wright 34

Big Horn 64, Tongue River 26

Buffalo 71, Burns 30

Campbell County 52, Rapid City Stevens, S.D. 40

Casper Kelly Walsh 47, Sheridan 29

Cheyenne Central 58, Scottsbluff, Neb. 41

Cody 55, Riverton 41

Farson-Eden 56, Kemmerer 43

Guernsey-Sunrise 47, Hulett 33

Hill City, S.D. 48, Sundance 25

Jackson Hole 51, Big Piney 38

Little Snake River 60, Encampment 32

Lyman 40, Evanston 23

Rawlins 67, Newcastle 17

Rock Springs 36, Laramie 30

Thunder Basin 58, Star Valley 51

Wheatland 56, Glenrock 26

Big Horn Shootout at Powell/Rocky Mountain=

Powell 33, Greybull 22

Wind River 45, Shoshoni 24

Wyoming Indian 61, Powell 57

Little 6 Invitational

Arvada-Clearmont 39, Dubois 35

Meeteetse 39, Arvada-Clearmont 38

Meeteetse 53, Midwest 18

West River Tournament

Seventh Place=

Oelrichs, S.D. 58, Upton 49

Third Place=

Moorcroft 58, Newell, S.D. 47

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/